петък, 26 август 2011 г.

ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ - КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ ОТ ПОКУПКАТА НА НИСКО КАЧЕСТВЕНИ СТОКИ

Пазаруваме ежедневно - стоки за бита, електроуреди, техника и други. Събираме си информация от форумите в интернет, разпитваме познати и приятели.
Има ли начин да се предпазим максимално от покупката на ниско качествена стока? Ето няколко момента, на които трябва да обърнем особено внимание:


  1. Марка - важен елемент, макар и често да се натъкваме на стоки, които не са от така наложила се марка, но се оказват добри за целта, за която ги ползваме; Има разбира се продукти, за които марката е от огромно значение - например козметика, парфюмерия; Какво е добре да направим при избора на марка - събираме достатъчен обем информация, преценяваме "+" - те и "-" - те; 
  2. Цена - зависи само от това какъв бюджет сме предвидили за целта и какво можем да си позволим; 
  3. Гаранционен срок - елемент от особено значение, имайки предвид, че при евентуална повреда липсата на такъв би довел до допълнителен разход. Разбира се гаранцията за стоките, които изискват това - за покупки от типа хранителни, козметични, медицински и други, гаранционен срок няма. За тези продукти е важен срокът на годност, с който трябва да внимаваме и да подбираме такива, които са скоро произведени, а не към края на трайността си;
Освен горепосочените има и други неща, на които е добре да обърнем внимание:


  • Мястото, от където купуваме - малки, големи магазини, сергии и други. По-добре да залагаме на изпитано място.
  • Възможност за избор на продукт. Ако не можем да изберем из между няколко, то сме ограничени в покупката. 
  • Обслужване в търговския обект - отзивчивостта на персонала, помощта при избора, адекватно отношение.
Доста често привлечени от поредната промоция или разпродажба купуваме импулсивно и не обръщаме голямо внимание на качеството. Добре е въпреки ниската цена да подбираме покупките си.

ЗА И ПРОТИВ РЕКЛАМИТЕ



Какво представлява рекламата - от френски réclame от латинското reclamo, „извиквам“ е разпространявана във всякаква форма и с всякакви средства привлекателна информация относно физическо или юридическо лицестока, идея или начинание, която е предназначена за определен кръг потребители и цели да предизвика, формира или поддържа интереса им към въпросните лица, стоки, идеи и начинания, така че те да могат да се реализират (да бъдат избрани, купени, посещавани, следвани и прочее)Източник.


Колко често се е случвало на всеки от нас да си купи нещо, повлиян от рекламата и след това да остане разочарован? Но всъщност няма как един търговец да каже - не купувайте моята стока, защото тя е кофти.


Статистиката сочи, че годишно за реклама се харчат над 300 милиарда долара. Това само по себе си означава, че бизнесът има нужда от реклама.


Ако рекламата се представя по начин, който заблуждава клиента да си купи стока или услуга - това попада под ударите на закона/вече/. Освен това една такава заблуждаваща или подвеждаща реклама в последствие буди недоволство в потребителя.
От друга страна пък рекламите ни информират за новостите.


Но пък смята ли се за масово да чакаме да започне рекламната пауза, за да си свършим някоя работа, изискваща 5 -7 минути и след това да продължим да гледаме?
Истината е, че рекламата продава, което е добре за бизнеса.


Така, че дори и в определен момент да ни писва от реклами, всъщност те са нужни за бизнеса.