сряда, 20 юли 2011 г.

ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ - РЕЦЕПТА ЗА ЗЕЛЕНА САЛАТА С РИБА ТОН



Продукти за 4 порции:

  • 2 броя зелена салата - изберете добре, свеж зелен цвят, без загнили краища
  • 1 кутия /350гр/ консервирана варена сладка царевица
  • 2 консерви риба тон/*125 грама/
  • сок от 1 лимон
  • тъмен соев сос
  • сол
  • зехтин/олио/

Начин на приготвяне:
Измиваме добре салатките. Нарязваме или накъсваме/по-полезно е/. Добавяме царевицата, рибата и солта на вкус. Овкусяваме със соевия сос и лимонов сок.
Консумираме веднага!

четвъртък, 14 юли 2011 г.

ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ - КОМИСИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ

По-долу написаното е публикувано в официалния сайт на КОМИСИЯ ЗА ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ:

ЦЕЛИ НА КОМИСИЯТА ЗА ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ ЗА 2011 ГОДИНА
1. Да осигури сигурност на пазара, чрез ефективна защита на потребителите срещу сериозни рискове и заплахи;
2. Осигуряване на по-високо ниво на защита на икономическите интереси на потребителите чрез преустановяване на различни форми на нелоялни търговски практики и други форми на злоупотреби;
3. Осигуряване на съответстващо на нормативните изисквания качество на туристическите услуги;
4. Постигане на сигурност при пазаруване в електронна среда;
5.Подобряване на ефективността в действията на КЗП, чрез координация и обмен на информация между надзорните органи на пазара.

Относно т.1 - Да осигури сигурност на пазара, чрез ефективна защита на потребителите срещу сериозни рискове и заплахи;

Какво имат предвид под "ефективна" защита? И разбира се какво се разбира под "сериозни" рискове и заплахи?
Като представител на държавата, КЗП има за цел да защитава потребителите на територията на Република България. Какво се случва, когато при създала се ситуация се обърнем към нея?
Отиваме с идеята да ни бъдат по някакъв начин защитени правата. 
  1. Няма на кой да обясним подробно какво се е случило.
  2. Дори и не си правят труда да прочетат казусната точка по подписан договор.
  3. Няма кой да ни консултира как да процедираме от тук нататък - казва ни се, че трябва да си наемем адвокат и да заведем дело.
  4. След настояване от наша страна все пак да обясним какво точно се е случило ни посъветваха да си подадем към фирмата молба-рекламация в свободен текст, която да бъде подписана от отговорно във фирмата лице/собственик, управител/, която молба ако той откажел, но в писмен вид, едва след това ние сме можели да се обърнем към КЗП и да подадем жалба срещу некоректния търговец.
С това приключи посещението в КЗП:
  • Абсолютна назаинтересованост за същността на проблема на потребителя.
  • Неспазване на целите и идеите, с които е създадена въпросната комисия.
Относно т.2 - преустановяване на различни форми на нелоялни търговски практики - вероятно неиздаването на фискална касова бележка или договор, в който права има само търговеца са "лоялна търговска практика".
Следващите 3 точки по заложения план по-скоро няма смисъл да се коментират.
А ето и какво ни съветват отново в официалния сайт на КЗП:


Определение за неравноправна клауза
Неравноправна клауза в договор, сключен с потребител, е всяка уговорка в негова вреда, която не отговаря на изискването за добросъвестност, т.е:
- клаузата не е индивидуално уговорена;
- води до значително и неоправдано неравновесие в правата и задълженията на страните;
- неравновесието е такова, че ощетява потребителя;
·  Критерии за преценка на неравноправния характер на отделни клаузи
Първият и основен сред тях изисква в договора да няма „значително и неоправдано несъответствие между правата и задълженията на страните .... в ущърб на потребителя”. Водещи критерии при преценката на несправедливостта на отделни договорни условия са:
- вида на стоките и услугите, предмет на договора;
- обстоятелствата, съпътстващи сключването на сделката;
Търговецът е длъжен да предложи на потребителя договор, какъвто той справедливо може да очаква.
Съществуват определени групи уговорки, които законът забранява да бъдат включени в договори, а ако бъде направено, то те да нямат обвързваща сила и се считат за нищожни. По правило това са клаузи, които пряко противоречат на закона или го заобикалят. ЗЗП използва понятието неравноправни клаузи. Това са клаузи или уговорки в договор сключен с потребител, които са в негова вреда, не отговарят на изискванията за добросъвестност и водят до значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца или доставчика и потребителя.
С цел да осигури максимална защита на потребителите , ЗЗП обявява за нищожни редица клаузи, които поставят потребителя в особено неравностойно положение спрямо търговеца или създават сериозен риск за увреждане на неговите интереси. Най – общо казано, това са случаи, при които на търговеца се дава право едностранно и без обективни предпоставки да променя първоначалния договор, да определя съответствието на предадения продукт с уговорените характеристики, както и такива, които водят до блокиране на правото на потребителя да търси защита.

Към каква по-горна инстанция можем да се обърнем, за да се жалваме от незаинтересоваността и безхаберието на КЗП? Страсбург? Европейска комисия?




ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ - ЗА И ПРОТИВ ДИЕТИТЕ ЗА ОТСЛАБВАНЕ


Лято е. Искаме да изглеждаме добре на плажа, на улицата, на работа, в заведение. Колкото и странно да е точно през лятото се сещаме, че сме качили няколко килограма /разбира се най-добрият вариант е изобщо да не качваме/. А иначе още през пролетта се замисляме дали да не включим в менюто си повече плодове и зеленчуци, риба, пилешко филе. Въпреки това си казваме "от понеделник", от "1-ви", докато в един момент идва деня, в който си обличаме банския костюм и някак не се харесваме в огледалото. Какво да следва да направим:

  • Даваме си сметка, че не е никак здравословно да искаме следващите няколко дни да свалим примерно 3-5 кг.
  • Започваме постепенно да заменяме храната, която сме консумирали до момента с по-лесно усвоима от организма ни. Например: спираме тестените изделия - банички, кроасани, вафли. Ако ни се яде "нещо сладичко" можем да си купим натурален шоколад, можем да изядем лъжица мед, можем да заместим и със сладък плод.
  • Не пренебрегваме закуската - тя е важна и неразделна част от дневното хранене. Зърнени храни, мюсли, овесени ядки, филийка пълнозърнест хляб. Към тях прясно изцеден плодов или зеленчуков сок, мляко - кисело или прясно.
  • За обяд - салата/голяма/ с печено или варено месо, риба. Не е препоръчително да е панирано или пържено.
  • Вечеря - огромна салата.
Не се лишаваме от това, което ни се яде, но не трябва да прекаляваме. Всичко в умерени количества е добре. В последно време отвсякъде ни засипват статистики как изследвания били доказали, че например обезмасленото мляко всъщност не е чак толкова полезно, както и маргаринът, който не съдържа холестерол и бил с намалено съдържание на мазнини, бил вреден и т.н. Вярвам на това, защото следвайки елементарната логика - нашите баби и дядовци са се хранили с пълномаслено мляко и сирене, масло, което не е било преработено, хляб, който са си го приготвяли от брашно, мая и вода и в същото време не е имало такова затлъстяване. 
От тук следва, че добре подбраните храни не водят до качване на килограми и не е необходимо да експериментираме върху себе си с поредната диета, която сме прочели в интернет, а просто да избираме храни без т.нар. "Е-та", без консерванти, подобрители, овкусители. Да забравим за малотрайните колбаси, да забравим за чипсовете, снаксовете и др. такива. Колбасите заменяме с печено или варено месо, чипсовете с изпържени на тиган картофки /но не бланширани/.
При всичко казано до тук разбираме, че всъщност трябва да се храним, а не да гладуваме, за да изглеждаме добре.
В някоя следваща тема ще засегнем и въпроса за спорта, но тук само ще вметна, че е препоръчителен и трябва да си намерим, този който ни харесва. Иначе много разходки и колкото се може повече да се движим с колело или пеш.

сряда, 13 юли 2011 г.

ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ - ИДЕИ ЗА ВКУСНА ВЕЧЕРЯ

След дългия работен ден искаме да се приберем и да вечеряме нещо вкусно. Добра идея е да експериментираме с наличните в хладилника продукти. Разбира се съчетаването им не трябва да бъде хаотично, но спокойно може да ползваме идеи от различни изпитани рецепти.


  • ИДЕЯ 1:  Сваряваме картофи, избелваме, нарязваме на кубчета. Нарязваме шунка, бекон, сварено/печено месо или колбас. Нарязваме на кубчета кашкавал или топено сирене. Смесваме ги, слагаме на няколко места масло. Задушаваме за 20-на минути във фурната. Настъргваме кашкавал, смесваме с 1-2 яйца, изсипваме и запичаме до златисто.

  • ИДЕЯ 2: Нарязваме пилешко филе на жулиени, задушаваме ги на тиган с малко зехтин, добавяме настърган морков, тиквичка, пиперка, гъби. Доливаме заквасена сметана, готвим до сгъстяваме, подправяме със сол и черен пипер. При сервиране настъргваме пармезан или кашкавал.

  • ИДЕЯ 3: Панираме кашкавал, сирене, карфиол, броколи. Правим сос за панираните зеленчуци като задушаваме масло, добавяме течна сметанка, копър, чесън, черен пипер на вкус. За сирената - гарнитура по избор.
Към така приготвената вкусна вечеря добавете чаша предпочитано питие и компанията на любим човек.

ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ - ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ПОСРЕЩАНЕ НА ГОСТИ

Всяко уважаващо себе си семейство обича да посреща гости в дома или вилата си. Така нека се подготвим за това събитие и не го омаловажаваме.
Важен момент е да си подготвим меню. За целта трябва да подберем подходящи храни и напитки. Добре е да ги съобразим с предпочитанията на гостите /ако знаем предварително това/, да приготвим традиционни за конкретен празник ястия или национална кухня. При всички случаи, за да се получи добър резултат, трябва да сме уверени в това, което ще предложим. Експерименти не се препоръчват.
След като сме набелязали ястията в менюто ни, подбираме напитките - алкохолни, безалкохолни, апиритивни. Препоръчително е наличието на минерална вода.
Преди да отидем на пазар си съставяме списък с нужните покупки. Определяме нужното количество, което трябва да съобразим с броя на гостите. Стараем се да подбираме свежи храни, възможно по-малко полуфабрикати.
След като сме купили нужните неща продължаваме с подготовката им. Не трябва да подготвяме твърде рано храната - тя губи своя добър вкус и изглежда зле. Степенуваме и започваме от това, което се приготвя най-дълго. За свежите салати си оставяме буквално последния момент преди пристигането на гостите. Напитките охлаждаме/затопляме до най-добрата за консумация температура.
Не трябва да подценяваме подредбата на масата. Избираме си покривка, салфетки /текстилни или хартиени/, полираме приборите. Слагаме чаши, чинии. Не забравяме, че присъствието на допълнителни подправки на масата е задължително, както и допълнителни салфетки.
Удачно е да подберем букет от свежи цветя, свещник или друг подходящ завършек на трапезата.
Вече сме готови да посрещнем нашите гости и да се насладим на приготвените ястия и сервираните напитки.